🛠 Usunięcie błędu pochłaniacza w drukarce atramentowej – błąd 5B00

 

Opis problemu

Większość drukarek atramentowych w trakcie eksploatacji czasami odmawia drukowania i wyświetla błąd. W zależności od producenta drukarki i jej modelu błędy są różnie sygnalizowane i mogą oznaczać różne awarie drukarek. Jedne drukarki sygnalizują błędy kontrolkami na panelu drukarki lub wyświetlają je na wbudowanym wyświetlaczu. W innych błędy można odczytać w Monitorze Statusu drukarki w komputerze. Błędy takie często są łatwo usuwalne, mogą oznaczać np. zacięcie papieru lub po prostu brak atramentu. W takim przypadku po usunięciu zakleszczonego papieru lub wymianie atramentu awaria zostaje usunięta i drukarka pracuje dalej.

Jest jednak specyficzna grupa błędów, które występują po dłuższym okresie eksploatacji i są związane z przepełnieniem tzw. pochłaniacza zużytego atramentu (tzw.pampersa). Skąd w ogóle taki problem się bierze, opisano szczegółowo tutaj. Takie błędy w zależności od modelu drukarki są różnie sygnalizowane – w jednych drukarkach kilkakrotnie miga kontrolka błędu, w innych komputer wyświetla charakterystyczny kod błędu (np.w drukarkach Canon kod 5B00) albo komunikat: „Okres eksploatacji części wewnątrz drukarki dobiega końca” lub podobny. Takiego błędu nie da się usunąć tak prosto, jak te powyżej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej procedury serwisowej lub specjalnego programu, który kasuje licznik zużytego atramentu w drukarce.

Jak sobie poradzić?

Zwykle w takim przypadku zaleca się oddanie urządzenia do serwisu drukarek, który dysponuje wiedzą i oprogramowaniem umożliwiającym ponowne uruchomienie drukarki. Należy zaznaczyć, że w takim przypadku serwis oprócz samego skasowania błędu z pamięci drukarki powinien wymienić lub wyczyścić pochłaniacz zużytego atramentu. Pozwoli to na pracę drukarki niejako od zera. Samo skasowanie błędu bez czyszczenia pochłaniaczy może spowodować, że zużyty atrament zacznie się wylewać z drukarki. W najlepszym przypadku zauważymy jedynie plamę na stole pod drukarką. Jednak są modele drukarek, w których pochłaniacze atramentu umieszczone są w pobliżu modułów elektronicznych drukarki. Wylanie atramentu może wtedy spowodować poważną awarię drukarki przez zalanie atramentem jej elektroniki.

WIC dla każdego

Jednak w internecie dostępne jest uniwersalne oprogramowanie, za pomocą którego każdy użytkownik drukarki (na własną odpowiedzialność!) może skasować licznik pochłaniacza atramentu i umożliwić dalszą pracę drukarki. Oprogramowanie nazywa się WIC i można go ściągnąć np. z tej strony. Jednak do skutecznego działania potrzebny jest jednorazowy, płatny kod, który można zakupić na stronie producenta oprogramowania lub na tej stronie.

Tutaj opisany jest sposób korzystania z WIC-a. Należy zaznaczyć, że program skutecznie usuwa błąd pochłaniacza w przypadku wielu modeli drukarek jednak jest to aplikacja, która ingeruje w wewnętrzne oprogramowanie drukarki i należy z niej korzystać wyjątkowo ostrożnie i przy zachowaniu wszystkich wskazówek producenta WIC-a. Producent udostępnia WIC-a na wyłączną odpowiedzialność użytkownika drukarki, jednak całe mnóstwo pozytywnych opinii krążących w internecie na temat tego produktu sprawia, że ryzyko jego użycia jest relatywnie niewielkie. Także koszt zakupu jednorazowego kodu umożliwiającego odblokowanie drukarki jest dużo niższy, niż koszt usunięcia takiej awarii w punkcie serwisowym.

Należy również podkreślić, że WIC jedynie kasuje licznik pochłaniacza. Zdecydowanie zaleca się po tym przynajmniej wyczyszczenie pochłaniacza w drukarce ze zużytego atramentu.

2 komentarze do “🛠 Usunięcie błędu pochłaniacza w drukarce atramentowej – błąd 5B00

 • 9 lipca 2019 o 21:19

  Witam
  Mam Epson l1110
  Nie mogę zresetować pampersa
  Komputer widzi drukarkę ale nie można otworzyć
  Okna do wprowadzenia kodu Wic rese
  Proszę o pomoc

  Odpowiedz
 • 28 lutego 2019 o 10:39

  Dzięki za podpowiedź, mam właśnie taki problem z moim Canonem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *