Test drukarki – sprawdź swoje urządzenie

Test drukarki to wydruk, który umożliwi sprawdzenie jakości wydruku na drukarce we wszystkich kolorach.

Problemy z jakością wydruku to najczęstsze awarie, jakie trapią nasze drukarki. Często jednak, na podstawie wydruków, które wykonujemy codziennie, bardzo trudno znaleźć przyczynę złej jakości. Najczęściej są to wady drukowania w poszczególnych kolorach, rozmazania na wydruku lub pionowe smugi na całej kartce.

Jak wykonać test drukarki?

Wydruk, który można pobrać poniżej, pozwala określić, wady drukowania kolorów w drukarce. Obraz należy wydrukować, a następnie trzeba porównać wydruk z drukarki z tym, jak wygląda on na ekranie komputera. Dzięki temu będzie wiadomo, co na wydruku jest nieprawidłowe.

Jeśli prostokąt z określonym kolorem na wydruku testowym pozostaje niezadrukowany prawdopodobnie uszkodzona jest głowica drukująca (w drukarce atramentowej), lub po prostu skończył się atrament lub toner w określonym kolorze.  Często, szczególnie w przypadku stosowania nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych, drukarka nie sygnalizuje braku atramentu. Wystarczy wtedy wymienić cartridge z atramentem lub kasetę z tonerem, aby jakość wydruku wróciła do normy.

W przypadku, kiedy wydruk w określonym kolorze jest rozmazany, lub nie jest zadrukowany cały prostokąt, pierwszym krokiem również jest wymiana atramentu. Prawdopodobnie drukarka drukuje resztką tego barwnika i dlatego obraz nie jest idealny.

Jeśli wydruk jest rozmazany we wszystkich kolorach w podobny sposób, należy szukać przyczyny w innych podzespołach drukarki, np. w rolkach transportujących papier, w tzw. zespole wgrzewającym wydruk (w przypadku drukarki laserowej) lub w bębnie obrazowym (również w przypadku niektórych drukarek laserowych).

Poniższy wydruk, mimo, że kolorowy, pozwala również przetestować drukarkę laserową drukującą na czarno. W takim przypadku wszystkie kolorowe prostokąty zostaną wydrukowane w odcieniach szarości. Również plotery jako, że są to po prostu drukarki trochę większych rozmiarów, mogą zostać sprawdzone tym testem.

Poniżej przedstawiony jest obraz prawidłowego wydruku testu drukarki. Obok linki do pobrania testu wydruku w pdf i testu wydruku w pliku jpg.

Test drukarki Test drukarki pdf

Test drukarki jpg

Jeśli na problemy z drukarką nie pomaga wymiana atramentu lub tonera warto zwróci się o poradę do fachowców. Dobry serwis drukarek udzieli pomocy nawet przez telefon lub za pośrednictwem maila, jeżeli problem będzie błahy i prosty do usunięcia. Oczywiście bardziej skomplikowanych uszkodzeń nie da się naprawić zdalnie i trzeba się będzie z drukarką do serwisu pofatygować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *