Tani wydruk wielkoformatowy – część 1.

Czym drukować duże formaty?

Użytkownicy drukarek często poszukują taniego urządzenia do wydruków w formacie co najmniej A1. Wydruk wielkoformatowy wykorzystują pracownie projektowe, studia graficzne ale również działy konstrukcyjne w firmach przemysłowych i wielu innych użytkowników. Format A1 pozwala na wydruk czytelnego podkładu graficznego, rysunku technicznego, czy choćby projektu możliwego do złożenia jako dokumentacja w wydziale architektury. Zwykłe drukarki atramentowe nie są w stanie temu podołać – drukują maksymalnie na szerokości formatu A3 i zwykle nie obsługują papieru w rolce, który jest niezbędny dla większych wydruków. Dlatego producenci sprzętu drukującego już dawno zaprojektowali urządzenia zwane ploterami. Są to maszyny przed którymi stawia się wymagania wydruku wielometrowej długości na papierze lub innym materiale (folia, płótno itp.) i szerokości większej niż A3.

Drogie, „przemysłowe” plotery mogą kosztować po kilkadziesiąt tysięcy zł, ale drukują w pełnym kolorze na formatach o szerokości kilku metrów i długości ograniczonej jedynie długością nośnika. Małe firmy nie potrzebują jednak takiej wydajności i wydruk na papierze o szerokości A2, A1 lub A0 jest już w zupełności wystarczający. A zwykle kluczowa jest cena zakupu urządzenia.

Tani ploter – droga eksploatacja

Obecnie jednymi z najtańszych na rynku ploterów są urządzenia HP DesignJet T120. Oferują atramentowy, pełno-kolorowy wydruk, o maksymalnej szerokości 24″, na papierze z rolki lub pojedynczych arkuszach. Koszt zakupu takiego urządzenia to obecnie ok. 3000 zł. Jego odpowiednikiem drukującym w szerszym formacie 36″ jest model HP DesignJet T520. Konstrukcja obydwóch urządzeń jest bardzo zbliżona. W szczególności obydwa plotery używają tych samych atramentów, głowicy drukującej i mają bardzo podobny mechanizm. Cena wydaje się atrakcyjna – więcej trzeba wydać za niejedną biurową drukarkę. Jednak warto zastanowić się nad kosztami eksploatacji takiego sprzętu.

Koszt papieru lub innego nośnika jest taki sam w tanich i droższych ploterach, więc nie będziemy się nim zajmować. Poruszymy tu temat materiałów eksploatacyjnych i serwisu ploterów.

Na początek koszt atramentów. W T120 wymieniamy jedynie pojemniki z tuszem – 3 kolory + czarny, głowica drukująca zamontowana jest na stałe w urządzeniu. Co najmniej w okresie gwarancji powinniśmy używać oryginalnych materiałów. Koszt kompletu 4 pojemników produkcji HP to cena rzędu 700 zł. Wydajność to ok. 1000 str. A4 w każdym kolorze i ok. 3000 str. A4 na czarno. Ciężko to przeliczyć na ilość mb. papieru z rolki – każdy rysunek może być inny. Producenci podają znormalizowaną wydajność kartridży przy zadrukowaniu strony A4, przy 7% wypełnieniu drukiem powierzchni strony.

Atramenty HP DesignJet T120

O innych kosztach piszemy w drugiej części tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *