Obsługa programu WIC

 

Program WIC przeznaczony jest do szeroko rozumianej serwisowej obsługi wielu modeli drukarek atramentowych. Początkowo program obsługiwał wyłącznie całą game drukarek firmy Epson, ale wraz z rozwojem wersji doszły drukarki firmy Canon, w szczególności możliwość skasowania błędu 5B00 – przepełnienia pochłaniacza atramentu.

Instalacja

Po ściągnięciu pliku z programem należy go rozpakować i standardowo zainstalować na swoim komputerze. Po instalacji na pulpicie otrzymamy skrót do programu WicReset. Po uruchomieniu program wyszukuje podłączone do komputera (i włączone !) drukarki i ich listę wyświetla w lewym górnym rogu.

W menu File -> Settings można zmienić język programu ze standardowego angielskiego na polski. Jednak wszystkie komunikaty z działania programu dalej będą wyświetlane po angielsku, zmieni się jedynie opis menu i zakładek.

Należy pamiętać, aby program miał wyłączny dostęp do drukarki. W tym celu przed uruchomieniem programu koniecznie trzeba zamknąć tzw.monitor drukarki i skasować wszystkie dokumenty z bufora wydruku w komputerze.

Obsługa

Funkcje, jakie oferuje program, zależą od modelu drukarki – nie we wszystkich drukarkach wszystkie możliwości programu będą dostępne. Lista obsługiwanych drukarek dostępna jest w drugiej zakładce programu. Program jako taki jest darmowy i wiele jego funkcji można używać bezpłatnie. Są jednak takie, które wymagają użycia płatnego klucza. Wszystkie funkcje zebrane są w prawym dużym oknie programu. Poniżej znajduje się krótki opis bezpłatnych i płatnych funkcji programu.

Do darmowych możliwości programu należą:

  • odczytanie licznika pochłaniacza atramentu drukarki,
  • odczytanie informacji o drukarce: model/numer seryjny/liczba wydrukowanych stron/ilość zmian atramentów/stan atramentów i wiele innych,
  • czyszczenie głowicy drukującej i napełnianie głowicy tuszem,
  • generowanie wydruków testowych.

Funkcjami płatnymi są:

  • zmiana firmware-u drukarki,
  • kasowanie licznika pochłaniacza atramentu (tzw.pampersa).

Aby z nich skorzystać wymagany jest zakup jednorazowego kodu (klucza), który należy wprowadzić w okienku programu, jakie ukaże się po uruchomieniu funkcji. Klucz najłatwiej kupić na tej stronie. Po sfinalizowaniu transakcji kod zostanie przesłany za pośrednictwem e-maila, należy go skopiować i wkleić w okienku WIC-a.

Należy podkreślić, że producent programu nie bierze żadnej odpowiedzialności za jego użycie. Każdy użytkownik korzysta z niego na własną odpowiedzialność. I o ile wszystkie darmowe funkcje nie powinny spowodować jakichkolwiek problemów z drukarką, bo działają podobnie jak funkcje obsługi dostępne w sterowniku drukarki , to użycie funkcji płatnych, szczególnie upgrade firmware-u może spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia. Należy z nich korzystać niezwykle ostrożnie i z pełną świadomością wykonywanych czynności.

Kasowanie pochłaniacza

Kasowanie licznika pampersa to najbardziej użyteczna funkcja WIC-a. Aby z niej skorzystać należy kliknąć na przycisk [Reset waste counters]. W zależności od modelu drukarki od razu ukaże się okienko, w którym trzeba wkleić wcześniej zakupiony kod lub pojawi się informacja, że drukarkę należy uruchomić w tzw.trybie serwisowym. Instrukcja takiego włączenia w przypadku niektórych drukarek pojawia się w okienku programu, dla innych drukarek trzeba ją samemu odnaleźć w internecie – zwykle jest to włączenie drukarki z odpowiednią sekwencją klawiszy na panelu sterującym. Po uruchomieniu trybu serwisowego drukarki program wyświetla okienko do wprowadzenia zakupionego kodu.

Należy bezwzględnie przestrzegać komunikatów, jakie pojawiają się w programie w dolnym oknie. Informują o stanie pracy programu i aktualnym stanie drukarki. Jest to o tyle ważne, że użycie zakupionego kodu jest jednorazowe – po użyciu kod staje się bezużyteczny nawet w przypadku tej samej drukarki. A czasami się zdarza, że pochłaniacz nie zostanie skasowany, np. ze względu na złe uruchomienie drukarki – taką informację program poda, ale jej zignorowanie spowoduje bezowocne zużycie klucza.

Po wprowadzeniu kodu i kliknięciu [OK] program wysyła do drukarki sekwencję serwisową, która powoduje wyzerowanie licznika pochłaniacza. Cała operacja trwa kilka sekund i jeśli zakończy się powodzeniem dostaniemy na ekranie odpowiedni komunikat. Należy wtedy wyłączyć i ponownie włączyć drukarkę przyciskiem na jej panelu, urządzenie powinno już pracować poprawnie i umożliwiać normalne wydruki.

Gdyby jednak coś poszło nie tak, otrzymamy jeden z dość enigmatycznych komunikatów (zwykle w kolorze czerwonym), które zwykłemu użytkownikowi niewiele mówią. Można wtedy skorzystać ze wsparcia producenta programu (opcja [Wsparcie] w górnym menu) lub skontaktować się z producentem programu na jego stronie https://www.wic.support/ (niestety wyłącznie po angielsku), gdzie dostępny jest chat lub kontakt mailowy i większość problemów jest możliwa do rozwiązania. Najlepiej przed kontaktem zrobić zrzut ekranu z oknem programu i wszystkimi komunikatami, które program wygenerował.

Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku niektórych drukarek Epson-a producent udostępnia bezpłatny klucz testowy, który umożliwia odblokowanie drukarki zablokowanej przekroczeniem licznika pochłaniacza przez obniżenie wartości licznika ze 100% do 90%. Warto z niego skorzystać, jeśli nie jesteśmy pewni, czy drukarka będzie po odblokowaniu pracowała poprawnie. Są przypadki, że zablokowana drukarka została odstawiona na dłuższy czas i nie może potem drukować z powodu zaschniętej głowicy. Skasowanie pochłaniacza płatnym kodem samej głowicy nie naprawi, ale wykorzystanie kodu próbnego umożliwi ocenę, czy drukarka drukuje z dobrą jakością, czy też może wymagać dalszej naprawy, która może być już nieopłacalna.

Aby przeprowadzić takie próbne odblokowanie należy postępować jak przy właściwym kasowaniu pochłaniacza, ale w okienku klucza należy wprowadzić kod „TRIAL„. Takiego kodu można użyć jednorazowo w przypadku jednej drukarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *