Naprawa drukarki czy zakup nowej?

 

Drukarki, jak wszystkie inne urządzenia, czasami się psują. I o ile nad naprawą np. samochodu nikt się nawet nie zastanawia, o tyle serwis drukarki, szczególnie kilkuletniej, nie dla każdego jest oczywisty. W końcu w każdym sklepie, nie tylko komputerowym, ale ostatnio nawet w marketach spożywczych, można od ręki kupić drukarkę już za 200-250 zł. Szczególnie w dużym mieście, jak Kraków czy Warszawa jest to bardzo proste. Nowa, z gwarancją, to po co marnować czas na reanimację tej starej?

Nowa drukarka – nowe problemy.

O ile dotychczas używana drukarka spełniała nasze potrzeby i oczekiwania w tym miejscu zwykle kończy się przewaga zakupu nowej drukarki nad naprawą starej. Bo czy na pewno ten nowy sprzęt będzie prostszy w obsłudze? Przecież już przyzwyczailiśmy się do tego, jak wymienić toner czy załadować papier. Również ta półka nad komputerem idealnie mieściła tylko tą drukarkę, która właśnie uległa awarii. A ta, która czeka w sklepie jest niestety o 2 cm szersza i jeszcze papier ładuje się z góry, a nie z przodu, a na to nie ma miejsca. I czy zakup na pewno kończy problemy, czy generuje nowe? Wprawdzie w naszym komputerze większość urządzeń jest wykrywana i konfigurowana automatycznie, ale czy ta większość obejmuje również ten model drukarki, którą chcemy kupić?

Trzeba tu również sobie uświadomić, że producent drukarki raczej nie zarobi sprzedając sprzęt za 200 zł. Podobnie jak kupując telefon komórkowy za 1 zł spłacamy jego faktyczną cenę miesięcznym abonamentem za 50 zł, tak w tym przypadku musimy pogodzić się z tym, że niską cenę drukarki zrekompensuje producentowi bardzo wysoki koszt tonerów lub atramentów, które dodatkowo trzeba będzie wymieniać duuużo częściej, niż dotychczas. A zamienników do nowego sprzętu nie ma, pomijając już fakt, że ich używanie może powodować problemy z gwarancją.

Szukamy dobrego serwisu

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję – naprawiać, czy kupować, warto zorientować się na lokalnym rynku w możliwościach naprawy naszej uszkodzonej drukarki. Warto zacząć od wpisania w wyszukiwarce hasła „serwis drukarek Kraków” (tu trzeba wstawić oczywiście własne miasto). Dostaniemy w wynikach listę firm, które mogą zająć się naszą drukarką. Warto też przeczytać opinie o kilku punktach serwisowych, a w końcu zadzwonić i spytać o możliwość naprawy. Pracownik wyspecjalizowanego serwisu z pewnością już po opisaniu problemu będzie mógł w przybliżeniu podać koszt naprawy, który w zdecydowanej większości przypadków będzie niższy, niż zakup nowego sprzętu. Dodatkowo, jeśli podejmiemy decyzję o oddaniu sprzętu do serwisu upewnijmy się, czy ostateczna diagnoza na pewno będzie bezpłatna, a koszt naprawy nie przekroczy tego ustalonego. Dobry serwis po naprawie również udzieli gwarancji na naszą drukarkę. Wprawdzie nie będzie ona tak długa, jak na nowy sprzęt, ale też starszy sprzęt nie był tak podatny na awarie, jak ten nowy.

Naprawić czy wymienić?

Ostateczną decyzją z pewnością każdy podejmie sam. Na pewno na korzyść zakupu przemawia to, że nową drukarkę będziemy mieli praktycznie natychmiast. Jeśli nie możemy czekać kilku dni na naprawę, nie ma się nad czym zastanawiać. Jednak jeśli możemy pozwolić sobie na parę dni zwłoki warto chociaż zorientować się w możliwościach serwisu. Jeśli wybierzemy tą opcję, zaprocentuje nam z pewnością niższymi kosztami eksploatacji drukarki no i brakiem konieczności zmiany przyzwyczajeń, co dla wielu jest nieocenione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *