Jak wyczyścić pamięć cache w Mac-u?
Pamięć cache, czyli pamięć podręczna jest wykorzystywana przez wszystkie komputery i pracujące na nich systemy operacyjne. Podobnie działa cache w Mac-u. Programy przechowują w pamięci podręcznej niektóre swoje dane, aby dostęp do nich był szybszy, a aplikacje dzięki temu działy bez zacięć. Dotyczy to na przykład przeglądarki internetowej, ale podobnie pracują inne aplikacje zyskując na szybkości i płynności działania.
Problemy z pamięcią podręczną.
Jednak takie działanie powoduje również problemy. W miarę, jak w pamięci cache danych przybywa, zajmują one coraz więcej miejsca na dysku komputera. Również znalezienie potrzebnych danych zabiera programom coraz więcej czasu. W skrajnych przypadkach dane z dużej liczby aplikacji mogą powodować wzajemne konflikty, co może przysparza problemów z działaniem komputera. Dlatego od czasu do czasu wskazane jest usunięcie danych z pamięci cache.
Metody czyszczenia pamięci podręcznej.
Każdy użytkownik Mac-a zadaje sobie czasem pytanie: jak usunąć cache? Można to uczynić ręcznie – „grzebiąc” w plikach systemowych. Można również skorzystać ze specjalnie do tego napisanych aplikacji, które cała robotę wykonają automatycznie. Każda z metod ma swoje wady i zalety.
Teoretycznie każdy użytkownik Mac-a może spróbować wyczyścić cache w swojej maszynie bez użycia dodatkowych narzędzi. Recepta na to wygląda następująco:
– zamknij wszystkie otwarte okna aplikacji,
– kliknij ikonę „Finder” na Docku (niebiesko-biała ikona twarzy),
– w paski na górze kliknij „Przejdź” i wybierz „Przejdź do folderu”,
– w okienku, które się pojawi wpisz ścieżkę ~/Library/Caches i naciśnij Enter,
– zostanie otwarty folder z plikami i folderami pamięci podręcznej.
– możesz teraz wyszukać do usunięcia pliki związane z określoną aplikacją, albo skasować całą zawartość folderu Caches.
Zalety takiego sposobu to kontrola nad procesem czyszczenia pamięci i możliwość usunięcia tylko niektórych niepotrzebnych plików. Wadami zaś są konieczność posiadania zaawansowanej wiedzy w obsłudze Mac-a, aby móc ten proces kontrolować, a także możliwość popełnienia błędu i usunięcia plików, które są jednak potrzebne do działania.
Drugą metodą jest skorzystanie z dostępnych na rynku aplikacji, które cały proces wykonają automatycznie. Po zainstalowaniu i uruchomieniu takiego oprogramowania można przede wszystkim dowiedzieć się, ile plików jest przechowywanych w pamięci podręcznej, które zajmują miejsce na dysku. Pozwoli to zadecydować, czy wyczyścić cały cache, czy jedynie uruchomić kasowanie plików związanych z działaniem konkretnych programów. Po podjęciu decyzji wystarczy jedno kliknięcie i cały proces czyszczenia pamięci zostanie przeprowadzony automatycznie.
Jak często czyścić cache?
Po przeczytaniu powyższych informacji wielu użytkowników komputerów Mac zacznie się zastanawiać, czy czegoś nie dopatrzyli, bo cache się czyści, a oni tego nie robią. Otóż nie ma czym się martwić. Wystarczy obserwować działanie swojej maszyny zwracając uwagę na to, czy aplikacje nie zaczynają działać wolniej, czy nie zawieszają się, lub czy strony internetowe nie wczytują sie zbyt wolno. Jeśli tego typu objawy zostaną zauważone dopiero wtedy trzeba przystąpić do wyczyszczenia pamięci podręcznej jako pierwszej metody na zaradzenie problemom.
Oczywiście, jeśli komputer jest często i intensywnie użytkowany, przez wiele godzin dziennie, pamięć podręczną trzeba będzie czyścić stosunkowo często. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy użytkownik wykorzystuje swoją maszynę do sporadycznego przeglądania internetu, czy odbierania wiadomości. W takim przypadku może okazać się, że czyszczenie pamięci cache może nie być potrzebne nawet przez kilka lat. Zawsze warto jednak wiedzieć, co zrobić, gdy nasz Mac zacznie pracować z zacięciami i jakich narzędzi użyć, żeby mu pomóc.