Drukarka igłowa OKI – krzywy wydruk
Drukarki igłowe wychodzą już powoli z użycia i są zastępowane laserowymi. Jednak wiele firm ciągle ich używa ze względu na niezastąpiona funkcję – drukowania kilku kopii dokumentu jednocześnie. Przy wykorzystaniu papieru samokopiującego będą to istotnie kopie, a nie tylko kilka takich samych egzemplarzy, jak wydruki z drukarki laserowej.
Opis problemu
Zajmiemy się tutaj sztandarowym modelem drukarki igłowej firmy OKI oznaczonym ML3320 (choć opisany tutaj problem dotyczy większości drukarek igłowych ze względu na ich konstrukcję). Otóż po dłuższym okresie eksploatacji drukarka zaczyna krzywo drukować przesuwając względem siebie co drugą linię. Jeśli na wydruku jest tylko tekst, można na to przymknąć oko, ale jeśli jest np. faktura z tabelą, zaczyna to już brzydko wyglądać, kiedy zamiast pionowych linii mamy schodki.
Skąd bierze się usterka?
Mechanizm napędu tzw.karetki w każdej drukarce, nie tylko igłowej, po dłuższym czasie eksploatacji jest coraz bardziej zabrudzony i zaczyna coraz ciężej pracować. O ile w drukarkach atramentowych i nowoczesnych igłowych układ pozycjonowania karetki jest rozwiązany elektronicznie, o tyle w prostych drukarkach igła po prostu strzela w papier co określony czas „nie zastanawiając się”, gdzie akurat jest karetka z głowicą, a pozycja karetki jest ustalana tylko na początku każdej linii. A ze względu na to, że co druga linia drukowana jest od końca, brudny mechanizm przesuwa się nieco wolniej, a głowica odmierza sobie cały czas ten sam czas (tak w dużym uproszczeniu), co druga linia będzie nieco przesunięta względem poprzedniej.
Jak sobie poradzić?
W większości drukarek jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tzw. konserwacji, czyli rozłożenie i dokładne wyczyszczenie mechanizmu, a potem wyregulowanie go do ustawień fabrycznych, ewentualnie uwzględniając jego zużycie. To niestety może zrobić tylko serwis OKI. Jednak producent postanowił ułatwić życie użytkownikom. Otóż w Menu serwisowym drukarki znajduje się opcja „Print Registration”. Przy wydruku menu drukarka drukuje 2 lub 3 linie (w zależności od wersji drukarki) składające się z pionowych kresek. W dobrze wyregulowanej/nie zużytej drukarce kreski pomiędzy liniami powinny się pokrywać. Jeśli tak nie jest, za pomocą klawiszy SET lub SHIFT+SET można wprowadzić poprawkę do pamięci drukarki, dzięki temu drukarka „będzie wiedziała” o ile przesunąć wobec siebie linie na wydruku. Generalnie jest to rozwiązanie chwilowe, a brudna drukarka i tak potrzebuje serwisu, ale do czasu docelowej naprawy można drukarkę dociągnąć. Po ustawieniu efekt powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.
Jak wejść do menu serwisowego OKI 3320 można poczytać w tym artykule. Podobne Menu mają również inne modele drukarek igłowych OKI.
Również inni producenci drukarek dają możliwość podobnych ustawień, jednak tylko OKI udostępniło to z panelu drukarki i nawet opisało to w instrukcji użytkownika (do pobrania ze strony OKI). Firma Epson takie ustawienia również udostępnia, jednak jest to procedura serwisowa wykorzystywana w celu skompensowania błędów mechanizmu po jego rozłożeniu i ponownym poskładaniu.