Canal+ czy UPC ? Moje wrażenia. Część 2.

W pierwszej części artykułu przedstawiłem problemy z nagrywaniem programów w dekoderach WiFi PremiumBox+ z Canal+ i Horizon z UPC. Poniżej o innych aspektach używania tego sprzętu.

Listy ulubionych kanałów

W ofercie każdego dostawcy oferta dostępnych kanałów jest tak duża, że praktycznie nie ma możliwości oglądania wszystkich. Na szczęście obydwa dekodery umożliwiają utworzenie własnej listy ulubionych kanałów i włączenie opcji poruszania się tylko w jej obszarze przy przełączaniu programów klawiszami Chanel +/- na pilocie. Oczywiście w każdej chwili można wybrać kanał spoza listy wciskając jego numeryczne oznaczenie na klawiaturze pilota. Niestety dekoder UPC ma tendencję do częstego, samoczynnego przełączania się z ustawione listy ulubionych kanałów na listę „ogólną”. Może to zirytować użytkownika, który nagle orientuje się, że przełącza kanały, których w ogóle nie zna. I nie zawsze da się prosto wrócić do własnej listy.

Poza tym obecnie używany dekoder UPC działa wyraźnie wolniej, niż ten od poprzedniego dostawcy. Przy przełączaniu kanałów widać wyraźne „lagi”, zwłaszcza przy szybkich zmianach. Dekoder czasem potrafi się zawiesić przy przełączaniu – obraz znika, zostają tylko etykiety kanału. Jest to niestety dość denerwujące. W Canal+ nie było tych problemów.

Opisy programów i VOD

Każdy z dekoderów oferuje opisy oglądanego programu. W Canal+ były one bardzo obszerne, czasami obejmowały aż 3 strony tekstu (nawet kilkadziesiąt linii). Było to bardzo użyteczne zwłaszcza przy oglądaniu filmów, można się było zapoznać ze streszczeniem, listą aktorów, rokiem produkcji i wieloma innym informacjami. Po tamtych doświadczeniach informacje o programach wyświetlanych przez UPC są więcej niż skromne. W 4 linijkach tekstu, jakie są tu wyświetlane, nie da się zawrzeć nawet najpotrzebniejszych informacji. Do tego opisy nie zawsze są dostępne.

Każdy z dekoderów umożliwia dostęp do listy filmów dostępnych na żądanie. Zarówno tych bezpłatnych, jak i takich, za które trzeba zapłacić dodatkowo. Opłaty rozliczane są przy okazji opłacania comiesięcznego abonamentu.

Obydwa dekodery mają możliwość podłączenia do internetu. Dzięki temu za pośrednictwem urządzenia Canal+ można było skorzystać z serwisu Netflix. W UPC nie ma tej możliwości. Jednak dekoder obecnego dostawcy może działać jako router, co pozwala na pozbycie się dodatkowego sprzętu rozdzielającego domowy internet.

 

talny panel dekodera UPC
Gniazda z tyłu dekodera Horizon

 

Urządzenie Canal+ wykorzystywało połączenie z internetem wyłącznie jako jeden z klientów – na potrzeby VOD i Netflixa.

Którego dostawcę wybrać?

Na koniec należy zaznaczyć, że takie podstawowe rzeczy jak jakość obrazu, łatwość podłączenia i konfiguracji czy współpraca z pilotem działają w obydwóch urządzenia bez zarzutu. No, może z małym plusem na korzyść urządzenia UPC – tu pilot łączy się droga radiową, więc nie trzeba kierować go w stronę dekodera, co czasami jest przydatne, szczególnie przy operowaniu klawiatura tekstową.

Opisałem tu tylko funkcje, które w moim codziennym użytkowaniu urządzeń za ważne i przydatne. Oczywiście funkcjonalności obydwóch dekoderów są dużo bardziej rozbudowane i być może inni użytkownicy docenią inne funkcje. Jednak tak, jak zaznaczyłem na początku tego tekstu, jest to mój subiektywny opis doświadczeń z każdym z urządzeń.

Po około 2-miesięcznym korzystaniu z dekodera UPC Horizon niestety muszę przyznać, że męczę się napotykając różne niespodzianki, niespodziewane zawieszenia, problemy z nagrywaniem i inne uciążliwe drobiazgi, o których tu napisałem. Po prostu tęsknię za poprzednim sprzętem z Canal+, który działał stabilnie i bez niespodzianek. Niestety umowa trwa jeszcze prawie 2 lata, i trzeba z tym żyć. Jednak może komuś przyda się opis moich doświadczeń. I albo wybierze inny dekoder UPC, albo innego dostawcę. Może też używać dekodera Horizon, bo na korzyść UPC przemawia jeden ważny argument: cena połączonej oferty internetu + TV jest o ok.30 zł miesięcznie niższa, niż cena internetu i TV u różnych dostawców. Każdy musi podjąć własną decyzję.

2 komentarze do “Canal+ czy UPC ? Moje wrażenia. Część 2.

  • 3 lutego 2023 o 08:33

    Wreszcie ktoś napisał, że upc nie jest takie idealne. Bo wszędzie tylko słodzenie i że super.
    Też chcę się do nich podłączyć, ale nie chciałbym problemów z dekoderem, chcę mieć spokój. Zgłaszałeś problemy na infolinii albo do jakiegoś działu technicznego? Co powiedzieli?

    Odpowiedz
    • 3 lutego 2023 o 10:52

      Zgłaszałem, nawet wymienili mi dekoder po jakichś 2 tygodniach, ale nowy działa tak samo. Podobne problemy ma mój znajomy, w innym bloku, ale jemu to nie przeszkadza, po prostu ogląda tv. Niestety trzeba z tym żyć do końca umowy.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *