Canal+ czy UPC ? Moje wrażenia. Część 1.
W artykule zostaną opisane moje SUBIEKTYWNE odczucia z używania dekoderów telewizji Canal+ i UPC. Ze względu na dużą ilość różnych opcji dostępnych w każdym z dekoderów skupię się tylko na funkcjach, które są dla nich podobne i które najczęściej wykorzystuję.
Po ponad dwuletnim korzystaniu z oferty Canal+ (wcześniej NC+) postanowiłem zmienić dostawcę telewizji na firmę UPC. Wynikało to z tego, że, ponieważ mieszkam w bloku, korzystam, również od kilku lat z internetu dostarczanego przez sieć kablową UPC. Chciałem połączyć dostawcę TV i internetu, gdyż po prostu całościowa oferta wyglądała korzystniej finansowo, niż internet i telewizja od dwóch różnych dostawców. Oczywiście przy zachowaniu takiej samej (albo bardzo podobnej) oferty programowej.
Nagrywanie programów
Przez ostatnie 2 lata w Canal+ używałem dekodera WiFi PremiumBox+. Obecnie UPC udostępniło mi dekoder Horizon. Poza tym, że Canal+ korzysta z sieci satelitarnej, a UPC z kablowej, obydwa dekodery mają zbliżone (biorąc pod uwagę moje potrzeby) możliwości. U każdego dostawcy wykupiony pakiet obejmował ok.134 programy TV, dodatkowo 3 kanały HBO. Wymagana była też możliwość nagrywania programów na dysk w dekoderze oraz zatrzymywania i cofania obrazu. Na początek należy zaznaczyć, że aby korzystać z Canal+ należy zainstalować antenę satelitarną. UPC to sieć kablowa, więc dostawca musi doprowadzić do dekodera kabel koncentryczny od „skrzynki” na klatce schodowej. I tutaj pojawiają się pierwsze różnice użytkowe. Dekoder Canal+ umożliwia nagrywanie tylko bieżącego programu (tego, który jest aktualnie oglądany). Żeby nagrywać w czasie oglądania jednego inny program konieczne jest doprowadzenie dodatkowego kabla od anteny satelitarnej i zaopatrzenie jej w konwerter typu Twin (z dwoma gniazdami). Jednak maksymalnie dekoder obsługuje „równolegle” 2 kanały.
Dekoder UPC daje możliwość oglądania jednego i nagrywania w tym czasie aż trzech dodatkowych programów. Nie trzeba w tym celu prowadzić dodatkowej instalacji, wszystko jest „załatwiane” jednym kablem. W tym aspekcie na korzyść dekodera UPC przemawia również to, że ma rozbudowany pilot. Jest wyposażony w pełnotekstową klawiaturę znacznie ułatwiającą wyszukiwanie audycji, którą ewentualnie chcielibyśmy nagrać.

Jednak zauważyłem jedną, irytującą wadę tego dekodera. Nie można włączyć nagrywania aktualnie oglądanego programu, jeśli wcześniej program został cofnięty lub zatrzymany. Aby włączyć nagrywanie, trzeba „przesunąć” film do aktualnej pozycji. I tu znowu pojawia się problem – jeśli film się już skończył i aktualnie trwa następna audycja, filmu nie da się nagrać. W dekoderze Canal+ nagrać można było każdy program na aktualnie oglądanym kanale nawet taki, który zakończył się wiele godzin wcześniej pod warunkiem, że kanał nie był zmieniony a dekoder nie została wyłączony. Przesuwanie i zatrzymywanie programu temu nie przeszkadzały.
Oczywiście w każdym z dekoderów można zaprogramować nagranie przyszłych programów. Dekoder sam się włączy (np. w nocy) i dokona nagrania.
W drugiej części opiszę inne funkcje wspólne dla obydwóch dekoderów i podsumuję swoje doświadczenia.