Błąd 0x97 w drukarkach atramentowych Epson

 

Firma Epson produkuje drukarki, które od lat cieszą się całkiem niezłą renomą. Jednak jak każde inne również te czasem się psują. Jednym z najbardziej kłopotliwych problemów jest błąd, który pojawia się w urządzeniach wielofunkcyjnych tej firmy zwykle po kilku latach eksploatacji. Błąd oznaczony jest kodem 0x97. Komunikat o błędzie wyświetlany jest na ekranie urządzenia i uniemożliwia drukowanie.

Błąd 0x97 w drukarkach Epson

Opis problemu

W sieci można znaleźć różne porady dotyczące usunięcia tego problemu. Najczęściej można przeczytać: „Wyłącz drukarkę, odczekaj chwilę, włącz ponownie. Jeśli błąd pojawi się ponownie skontaktuj się z serwisem”. Są też porady dotyczące usunięcia zaciętego papieru, gdyż podobno to on powoduje ten problem.

Jednak w rzeczywistości awaria jest dużo poważniejsza. Spowodowana jest zużyciem, a w konsekwencji zatkaniem głowicy drukującej. Niestety przeciętny użytkownik nie ma możliwości usunięcia problemu. Głowicę należało by wymienić, jednak koszt wymiany jest na tyle duży, że zwykle bardziej opłaca się kupić nową drukarkę.

Geneza awarii

Im dłużej pracuje drukarka tym więcej odkłada się w jej głowicy nie wypłukanego atramentu, co powoduje, że konieczne jest coraz większe ciśnienie atramentu, aby głowica wypluła tą samą ilość przez dysze o coraz mniejszej średnicy. To sprawia, że głowica pobiera coraz więcej prądu z modułu sterującego i po przekroczeniu pewnej bariery procesor drukarki, który ten pobór kontroluje blokuje drukowanie i podaje właśnie błąd 0x97, aby zapobiec uszkodzeniu układu sterującego głowicą.

Rozwiązanie

Dobry serwis drukarek oferuje usługę wyczyszczenia głowicy. Jednak nie wystarczy w tym przypadku samo przepłukanie głowicy środkiem udrażniającym. Konieczne jest wymontowanie głowicy z drukarki i skorzystanie np. z myjki ultradźwiękowej. Zwykle po takim serwisie drukarka zaczyna pracować poprawnie i można jej przedłużyć życie o następnych kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *